Sierra Nevada ACS Archives

Document created by Michael Davis on Jul 11, 2019Last modified by Sean Casey on Sep 19, 2019
Version 12Show Document
  • View in full screen mode

2018
Chair:  Matthew Tucker
Program Chair:  Ian Wallace
Secretary-Treasurer:  Sean Casey
Councilor:  Laina Geary
Alternate Councilor:  Yftah Tal-Gan
2018 Program and activities


2017
Chair:  Ian Wallace
Program Chair:  Matthew Tucker
Secretary-Treasurer:  Sean Casey
Councilor:  Laina Geary
Alternate Councilor:  Yftah Tal-Gan
2017 Program and activities


2016
Chair:  Matthew Tucker
Program Chair:  Ian Wallace
Secretary-Treasurer:  Sean Casey
Councilor:  Laina Geary
Alternate Councilor:  Mario Alpuche

2016 Program and activities


2015
Chair:  Wes Chalifoux
Program Chair:  Matt Tucker
Secretary-Treasurer:  Kent Ervin
Councilor:  Ana de Bettencourt-Dias
Alternate Councilor:  Mario Alpuche


2014
Chair:  Bill Boon
Program Chair:  Wes Chalifoux
Secretary-Treasurer:  Kent Ervin
Councilor:  Ana de Bettencourt-Dias
Alternate Councilor:  Mario Alpuche
2014 Program and activities


2013
Chair:  Brian Frost
Program Chair:  Erwin Stredonsky
Secretary-Treasurer:  Kent Ervin
Councilor:  Ana de Bettencourt-Dias
Alternate Councilor:  Mario Alpuche
2013 Program and activities


2012
Chair:  Brian Frost
Program Chair:  Joe Cline
Secretary-Treasurer:  Kent Ervin
Councilor:  [vacant]
Alternate Councilor:  Mario Alpuche
2012 Program and activities


2011
Chair:  Kent M. Ervin
Program Chair:  Brian Frost
Secretary/Treasurer:  Chris Jeffrey
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  Mario Alpuche
2011 Program and activities


2010
Chair:  Ana de Bettencourt-Dias
Program Chair:  Kent Ervin
Secretary/Treasurer:  Scott Waite
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  Brian Frost

2010 Program and activities


2009
Chair:  Ana de Bettencourt-Dias
Program Chair:  [vacant]
Secretary/Treasurer:  [vacant]
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  Brian Frost
2009 Program and activities


2008
Chair:  Jason Shearer
Program Chair:  Ana de Bettencourt-Dias
Secretary/Treasurer:  Ken Romeo
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  Brian Frost
2008 Program and activities


2007
Chair:  [vacant]
Program Chair:  [vacant] 
Secretary/Treasurer:  [vacant]
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  [vacant]


2006
Chair:  Brian Frost
Program Chair:  Luis Barthel-Rosa
Secretary/Treasurer:  Dale Brabham
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  [vacant]

2006 Program and activities


2005
Chair:  Frank Baglin
Program Chair:  Brian Frost
Secretary/Treasurer:  Luis Barthel-Rosa
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  [vacant]

2005 Program and activities


2004
Chair:  David Leitner
Program Chair:  Frank Baglin
Secretary/Treasurer:  Brian Frost
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  John Nelson

2004 Program and activities


2003
Chair:  Cinzia Muzzi
Program Chair:  David Leitner
Secretary/Treasurer:  Frank Baglin
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  John Nelson

2003 Program and activities


2002
Chair:  H. Eugene LeMay, Jr.
Program Chair:  Cinzia Muzzi
Secretary/Treasurer:  David Leitner
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  John Nelson

2002 Program and activities


2001

Chair:  Sean Casey
Program Chair:  H. Eugene LeMay, Jr.
Secretary/Treasurer:  Cinzia Muzzi
Councilor:  Eun-Woo Chang
Alternate Councilor:  John Nelson

2001 Program and activities


2000
Chair:  Hyung K. Shin
Program Chair:  Sean M. Casey
Secretary/Treasurer:  H. Eugene LeMay, Jr.
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Eun-Woo Chang

2000 Program and activities


1999
Chair:  Eun-Woo Chang
Program Chair:  Hyung K. Shin
Secretary/Treasurer:  Sean M. Casey
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Rebecca R. Conry

1999 Program and activities


1998
Chair:  Elizabeth Price
Program Chair:  Eun-Woo Chang
Secretary/Treasurer:  Kent M. Ervin
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Rebecca Conry

1998 Program and activities


1997
Chair:  Kent M. Ervin
Program Chair:  Elizabeth Price
Secretary/Treasurer:  Eun-Woo Chang
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Rebecca Conry

1997 Program and activities


1996
Chair:  Jeffrey Tomer
Program Chair:  [vacant]
Secretary/Treasurer:  Elizabeth Price
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Kent Ervin

1996 Program and activities


1995
Chair:  Joseph Cline
Program Chair:  Jeffrey Tomer
Secretary/Treasurer:  Vincent Catalano
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Kent Ervin

1995 Program and activities


1994
Chair:  Robert Smith
Program Chair:  Joseph Cline
Secretary/Treasurer:  Jeffrey Tomer
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Kent Ervin

1994 Program


1993
Chair:  John Frederick
Program Chair:  Robert Smith
Secretary/Treasurer:  Joseph Cline
Councilor:  John Nelson
Alternate Councilor:  Charles Rose

Attachments

    Outcomes